PERGE MÜHENDİSLİK
YANGIN GÜVENLİK & ELEKTRİK ELEKTRONİK SİSTEMLER LTD ŞTİ


ANA SAYFA| HAKKIMIZDA|HİZMETLERİMİZ| REFERANSLARIMIZ| SİPARİŞ|İLETİŞİM| ONLINE TAKİP


Yangın Söndürücüler
Yangın Pompaları
Yangın Dolapları
Kişisel Koruyucu Malzemeler
Sprinkler Sistemi
Hidrant Sistemi
Yangın Kapıları
Davlumbaz Söndürme Sistemi
Yangın Durdurucu ve Koruma Sistemleri
Uzay teknolojisi Yanmazlık sağlayıcılar
Metal kalkanı
Gaz Algılama ve Alarm Sistemi
Intelligent / Interaktif Yangın Algılama ve Alarm Sistemi
Analog ve Konvensiyonel Yangın Algılama ve Alarm Sistemi
Bina Otomasyon Sistemi
Kamera Sistemleri
Görüntülü Telefonlu Konuşma Sistemi
Bariyer Sistemleri
Uydu Sistemleri
Acil Anons ve Seslendirme Sistemleri
Hemşire ve Görevli Çağrı Sistemleri
Q-MAX Sıralı Çağrı Sistemleri
Acil Durum Aydınlatma ve Yönlendirme Sistemleri
Manyetik Kapı Geçit Dedektörleri Sistemleri
Access Kontrol Sistemleri
Bekçi Tur Kontrol Sistemleri
Deprem Uyarı Sistemleri
Otel Kasaları
Kablo
Paratoner Sistemleri
Yangın Yönetmeliği
TSE Belgemiz ve Sertifikalar
İnsan Kaynakları
SEPERATER
  METAL SHIELD 
Metal Kalkanı
Otomobillerde, ticari araçlarda, deniz ve sanayi boru hatlarında ve depolama tanklarında çok eskiden beri süregelmekte olan paslanma, yoğunlaşma, yüksek ısı ve ses kontrolü probleminin üstesinden gelecek bir Uzay Çağı Çözümü
 

Pas önleyici, ısı yalıtımlı, ses geçirmez kaplama, uzay çağı seramik yalıtım mikro-kürecikleri ve paslanmayı önleyici reçineyi belirleyen endüstriyel bir standardı içerir.

Hy-Tech yalıtım seramik mikro-küreciklerin ısı engelleme ve ses geçirmezlik özellikleri birleştirilmek suretiyle ve zamanla test edilmiş pas önleyici reçinenin de göz önünde bulundurulmasıyla, artık sadece arabanızı, çiftlik ekipmanlarınızı, endüstriyel tanklarınızı, vs. pastan koruyabilmenizden başka yalıtım seramik mikro-küreciklerin ilave ses geçirmezlik ve ısıya dayanıklı özelliklerini de elde edebileceksiniz. NASA, uzay gemilerinde aşırı derecedeki yüksek ısıyı engellemek için teknoloji geliştirmiştir.

Pas önleyici reçine, solvent içinde inorganik-organik karmaşık, oksitlenmiş petrol ve mikro-kristalli balmumunun dağılımından ibarettir.

Karmaşık bileşik çok kutuplu olup, demir ihtiva eden ve etmeyen metallerle mükemmel yapışma özelliklerine sahiptir. Metal koruma, aynı zamanda mükemmel elektrik direnci ve çok düşük nemli buhar naklini sağlar.

Ürünümüz PVC, Teflon, Polietilen, Bakalit, Naylon ve Pleksiglass ile kıyaslanabilir.

Metal koruyucu reçineler, kurşun bazlı boya ve asbesti engellemek ve paslanmayı önlemek için köprülerdeki ve diğer metal yüzeylerdeki mevcut kaplamalar üzerinde kullanılır. Bu tek bileşikli ürün, nemi yok eder ve mevcut kaplamaların çıkarılıp atılmasına gerek bırakmaz. Esas reçine, binlerce saat süren tuzlu sis direnci sağlar ve paslanmaya karşı oldukça dirençli bir üründür.

Yalıtım seramik mikro küreler sadece ses naklini azaltmaya yardımcı olmaz aynı zamanda vakumlu seramik boncukların ısı yansıtma özellikleri de raydan ısıyı kırarak, yansıtarak ve yayarak uygulandığı her hangi bir yüzey üzerinde ısı naklini azaltacaktır ve böylelikle de ısı oluşumu ve ısı nakli azalacaktır.

Tek kaplama pası önler, yalıtımı sağlar ve gürültüyü önler. Metal koruyucunun daha birçok kullanım alanı için
ingilizce web sitesine bakın.

Not: Metal koruyucu, pas kontrolünde en üst düzeyde randıman verir ve kuruduğu zaman yumuşak ve kauçuk gibi bir kaplama görüntüsü verir. Metal koruma , diğer boyaların ve kaplamaların üzerine tatbik edilemez. Bu ürün, köprüler, sintineler, oto karoserleri, yer altındaki ve üstündeki boru hatları, yer üstündeki depolama tankları ve silolar, vb. gibi her an kullanılmayan ve aşınmaya maruz kalmayan alanlarda kullanılmak üzere tasarımlanmıştır. Eğer aşırı bir kaplama yapılması gerekiyorsa, sıkı şekilde kuruyan ve pas önleyici astar boyası olan 18 no.lu Metal-Prime isimli astar boyamızı kullanmanızı tavsiye ederiz, ki bunun üzerine istediğiniz türdeki her hangi bir boyayı vurabilirsiniz.

Ford Motor Şirketi için paslanmaya karşı korunmalı filo araçlarının çekici ve şasi kaplamaları için Metal Shield reçineleri, çok önceleri alınmış olan başarı ve takdir belgelerine sahiptir.

•  Bu ürün, damlamaksızın veya sızmaksızın 0,5 mm'ye kadar tatbik edilebilir.
•  İçerdiği yüksek katı maddelerden dolayı en az aşırı püskürtme.
•  Tiksotropik – Spreyler yüksek ve alçak ısılarda, yani 4°C ila 38°C ısılarda kullanılabilir.
•  Çalkalanmayı veya başka türlü ayarlama yapılmasını gerektirmez.
•  Tatbik edilen film, 2-4 saat içerisinde kurur.
•  Uygunluk talimatlarını karşılayacak şekilde 3.4 V.O.C.(Uçucu Organik Bileşik)'de mevcuttur.
•  Spreyin uç kısmında düşük basınç.
•  24 saat sonra yüksek basınçla ve buharla temizlemeye karşı dirençlidir.
•  Çok az koku.
•  Kullanılması ve uygulanması kolaydır ve her türlü federal, eyalet ve mahalli mevzuatlarda belirtilen şartlara uygun olup, zehirleyici maddeleri en aza indirgemek maksadıyla formüle edilmiştir.
•  Boyamayın, yumuşatmayın, kaldırmayın veya boya filmlerinin kalitesini bozmayın.
•  Katlanabilir ve esnek olarak kalır, dolayısıyla çatlamaz veya kırılmaz.


Metal Shield, aracınızın bütün karoserine, tekerlek yuvalarına ve yangından en çok etkilenecek kısımlarına tatbik edildiği zaman, sadece yol gürültüsünü azalmayacak aynı zamanda yağ, benzin ve tuz gibi yıpratıcı unsurları engelleyecek sağlam ses önleyici yüksek ısılı bariyer sağlar.

Seramik mikro-kürecikler, motor bölümünden ve karoser egzoz sisteminden gelen yüksek ısı naklini ve aracın yolla temasından kaynaklanan ısıyı önemli ölçüde düşürür.

Ticari amaçlı taşıt araçlarını kullananlar, sadece bakım ve parça değiştirme masraflarını azaltmayacak aynı zamanda yolcuların ve taşıdıkları yükün ısıdan etkilenmesini de engelleyecektir.

Oto Yarışları: Metal Shield'in özelliklerini azaltan ısı, dahil olduğu sektörün en iyisidir. Kısaca söylemek gerekirse, otomobilinize Uzay Mekiği fayanslarını koymakla, bugünkü piyasalarda daha etkili bir ısı engelleme ürünü bulmuş olmayacaksınız.

Köprü Kaplamaları: Bu ürün, mevcut olan kaplamaları sökmeksizin kurşun bazlı boyaları örtmek amacıyla köprülerdeki mevcut kaplama sistemleri üzerine uygulanır.

Deniz Uygulamaları: Deniz araçlarına tatbik edildiği zaman Metal Shield, alt güvertelere giden ısıyı engeller ve paslanmayı önler. Yeni mavnaların çift tekneleri arasındaki kaplamada fevkalade etkilidir.

Hizmet Alanları: Devamlı surette suya, sele veya kimyasal maddelere maruz kalan kuleler ve destek yapıları. Elektrik direkleri ve yüksek gerilim trafoları.

Eğer bütün bu yapılar paslanmaya karşı koruma gerektiriyorsa…
Eğer ürün veya personelin ısıdan korunması gerekiyorsa…
Eğer bütün bu yapıların ve buralarda çalışan personelin daha sessiz olması gerekiyorsa…
O Takdirde Metal Shield'i Kullanın!


UYGULAMA TALİMATLARI
Yüzey Hazırlama:
Yüzey tamamen temizlenmeli ve kir, yağ ve gres de dahil olmak üzere her türlü pislikten arındırılmış olmalıdır. Yağı veya gresi temizleyin. Düşük basınçla çalkalayacağınız temiz suyla tuz ve pislik tortularını temizleyin. Ambalaj pisliklerini, gevşek kaplamayı ve diğer bütün yabancı maddeleri tamamen yok edin.

*Not – Kurşun Bazlı Kaplamaların örtülmesinde yüksek etkinlikli filtreleri olan yarı maskeli hava saflaştırıcı solunum cihazı bulundurulması gerekir.

OSHA teneffüs şartları, yüksek etkinlikli filtreleri olan yarım maskeli hava saflaştırıcı solunum cihazı bulundurulmasını gerektirir. (Bu şart, kurşunla çalışıldığı zaman OSHA tarafından yerine getirilmesi istenen asgari şarttır).

Bu ürün, tek bir kaplama sistemi veya iki kaplama sistemi olarak kullanabilir. İki kaplama sistemi kullanıldığı zaman, “ıslak üzerine ıslak” uygulama yönteminin kullanılması tavsiye olunur. Bu, öncelikle 0.3 mm ıslak bir kat METAL SHIELD sürülmek, iki saat süreyle kuruyup parlamaya bırakmak ve daha sonra ıslak 0.5 mm'de başka bir kat çekilmekle başarılabilir.

Havasız Püskürtme Spreyi – 3/8” I.D.'li 30:1 Graco Bulldog yüksek basınç hattı ve .021-.024 püskürtme uçlu bir Graco gümüş tabanca.

Alışılagelmiş püskürtme – Bir DV-MCB tabancası veya bir D sıvı memesi ve bir 64'lük hava kapakçığı bulunan muadil bir tabanca.

Tek kaplama için yayılma hızı:
Tavsiye edilen:0.4-0.5 mm ıslak film kalınlığı
Tavsiye edilen: 0.4-0.5 mm kuru film kalınlığı
Eğilme (bel verme) direnci: 1.5 mm
Kapsama alanı: 0.5 mm kuru film kalınlığında 30 metre kare.
İnceltme: Hiçbir inceltme yapılmaması tavsiye olunur, ancak gerekirse mineral ispirtoları kullanın.

Karıştırma: Elle karıştırın.

Kuruma süreleri
Kesin kuruma ………………………. 48 saat
Yeniden kaplanabilirlik ……….. Maksimum sınırlılık yok.
Temizleme: Ekipmanı mineral ispirtolarla temizleyin..
Üst kaplamalar: Normalde gerekli eğil, ama üst kaplamada yapılabilir.

FİZİKSEL ÖZELLİKLER

Yüksek aşınma direnci
Bu kaplamaların laboratuarda yapılan testleri, ASTM B117 tuz püskürtme deneyine ve ayrıca şu anda artık otomotiv endüstrisinde kullanılan “boya kabuk testi”nde mükemmel aşınma ve paslanma önleme özelliğine sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu aşınma ve paslanma önleme özelliği, kalsiyum sulfonatın metal yüzeye tam manasıyla yapışmasından kaynaklanmaktadır.


İçten içe oyulmaya karşı direnç:
Kalsiyum sulfonatın boyasız metallere olan yüksek bağımlılığı, bir boya filminin hasar gördüğü yerlerdeki içten içe oyulmaların meydana gelmesine aşırı derecede direnç gösterir.


Nem değişmesi
Kalsiyum sulfonat, sudan ziyade metala daha çok bağımlıdır. Bu da ürüne suyu metal yüzeylerden atma kabiliyetini kazandırır.                                                                                              


Yüzey hazırlama
Değiştirilen sulfonatlar, paslanmış metaller ve yağlı yüzeyler de dahil olmak üzere çok iyi şekilde temizlenmemiş metal yüzeylere yapışır ve tatbik edilir.


Asitli ortamlar
Metal Shield'deki aşırı bazik özellikleri, kaplamaya nüfuz eden her türlü asidin etkisiz hale gelmesine neden olur. Bu da, günümüzdeki asit yağmurlarıyla ilgili problemlerin üstesinden gelinmesine yardımcı olur.


Elektrik iletkenliği
Değiştirilmiş aşırı bazlı kalsiyum sulfonatlar iyi elektrik iletkenleri değildir. Tesadüfi elektrik akımları aşınma ve paslanmayı hızlandırdığı için, değiştirilmiş kalsiyum sulfonatlar, akımların yoğunlaşacağı yerlerdeki metal mafsallarda ve dikişlerde etkilidir..


Termal özellik stabilitesi
Değiştitrilmiş kalsiyum sulfonatların hemen hemen ergime noktası yoktur. Bütün yumuşatma ve damlatma noktaları 260°C'den fazladır. Değiştirilmiş kalsiyum sulfonatlar, tatbik edilmiş bir kaplamada dondukları zaman bile esnek olarak kalırlar.

KİMYASAL ÖZELLİKLER

Yapışma:
Metal Shield, yapışkanlık özelliğini yük çekme özelliği sayesinde edinir. Pozitif olarak yüklü kalsiyum ve çift bağlı oksijenler, negatif olarak yüklü metal yüzeyler için kuvvetli bir bağımlılığa sahiptir.

Aşınma ve paslanma direnci
Mevcut kalsiyum sulfonat, kaplamaya giren her hangi bir su içersinde 1x106'lık bir çözünürlülük özelliğine sahiptir. Bu, yaklaşık 10.1'lik tamponlanmış bir pH'ı ayarlamak için yeterlidir. Bu pH seviyesi aktif aşınma (paslanma) için tamamen yeterlidir ve böylece bir pasifleştirme tabakası oluşturulur.


Yalıtım Seramikleri Isı Özellikleri
Metal Shield'e yalıtım ve ses geçirmez özelliklerini veren mikroskobik delikli borosilikat seramik mikro-küreciklerin kompleks karışımı mini-termos şişeler gibi içerideki vakumlu yüksek kesilme dirençli dış kabuktan ibarettir. Mikro-kürecikler, ısı ve ses naklini önemli ölçüde düşürür.Metal Shield, mekik ısı fayanslarında kullanılan aynı tip seramik malzemeyi kullanır.


Yalıtım seramik malzemeleri, yayarken ısıyı yansıtan eşsiz enerji tasarrufu özelliklerine sahiptir. Delikli mikro-kürecikler ısı yansıtma kalitesi, ısıyı korunmuş alt tabakadan ileriye ve dışarıya doğru atan raydan bir ısı kalkanı olarak görev yapar, böylelikle yüzeyin iç kısımlarına doğru olan emiş en aza indirgenmiş olur. Dış çevre ne kadar sıcak olursa, Metal Shield'in iç ısıları azaltmadaki performansı o kadar etkili olur.KURU FİLM
Buharlaşma süreci

ISLAK FİLM
Metal Shield'deki seramik parçacıklar, vakumlu seramik küreciklerinin sıkıca kapatılmış matriksini oluşturan kaplama kürleri olarak sıkışır ve kitlenir. Bu sıkıca paketlenmiş film, ısı, ses, hava ve su girişleri bakımından yolu daraltır.


Bu parçacıkların ince bir kaplaması, insanın elini sadece bir inç uzaktaki bir körüğün tork alevinden koruyacaktır


Fiziksel ve Kimyasal Özellikler

Galon(3.78 litre) başına ağırlık -> 4 litre

Metal Shield, 40 °C'lik veya daha yukarı parlama noktası olan düşük bir aromatik solvent ihtiva eder. Bu solvent, kural 443 ve kural 66'nın şartlarını karşılar. Düşük aromatik muhteviyat,solventin diğer alt tabakalarla düşük tepkimeye girmesini sağlar.

Performans: Metal Shield, MIL-C-83933A (MR) askeri şartnamelerindeki şartları karşılar.

DÜŞÜK ISI ESNEKLİĞİ
Kaplama, -23° +/- -16°C'e kadar soğutulmuş olan 3/15” çaplı bir merdane çevresinde 180° eğildiği zaman çatlamayacak, kırılmayacak veya dökülmeyecektir.
ISI STABİLİTESİ
Yumuşama ve damlama noktaları 260°C'den fazladır.
AŞINMA (PASLANMA)) KORUMASI:
a)
Tuz püskürtme direnci… Geçer.
b) Tuzlu suya daldırma…. Geçer.
c) Akış – 7 gün @ 77°'den sonra ¼” penetrasyondan) fazla… Geçer.
d) Püskürme kabiliyeti … Geçer.
e) Temas durumu… Geçer.

Ford Motor şirketi, ürünün otomotiv bayilerinde ve araç ön teslimat merkezlerinde kullanılmasını onaylamıştır. Ürün, Ford Motor şirketi filo kiralama araçları için takviye pas önleyici maddesi olarak onaylanmıştır

Ürün, aşağıdaki bakanlıklar tarafından kurşunlu boya koruma kaplaması olarak ve köprülerde pas önleyici madde olarak kullanılması bakımından onaylanmıştır:

• Arkansas Eyaleti Ulaştırma Bakanlığı
• Kansas Eyalaeti Ulaştırma Bakanlığı
• Missouri Eyaleti Ulaştırma Bakanlığı
• Nebraska Eyaleti Ulaştırma Bakanlığı

ARTCO ve ADM şirketinin Deniz Mavna Hattı Bölümü tarafından mavnaların çift tekneleri arasını kaplamak için pasa dirençli ve su geçirmezlik kaplaması olarak kullanılmak üzere onaylanmıştır.

Georgia Eyaleti Enerji ve Aydınlatma Bakanlığı, elektrik nakil direklerinde ürünün kullanılmasına onay vermiştir.

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri, ürünü Davis-Montham Hava Kuvvetleri Üssündeki kullanılmayan uçakların korunması ve çürümemesi için paslanmaya dirençli kaplama malzemesi olarak onaylamış ve kullanmıştır.

SIKÇA SORULAN SORULAR
Soru:
Metal Shield yüksek ısılarda eğilir mi (bel verir mi) ?
Cevap: C-0083933A no.lu Askeri Şartnameye göre yapılan testte, 148°C'e kadar (148°C'de dahil) olan ısılarda Metal Shield'de hiçbir eğilme, bel verme ve akış olmadı.

Soru: Metal Shield alevi körükler mi?
Cevap: Yapılan test, Metal Shield'in yanıp kömürleşebileceğini, ancak alev kaynağı kapatıldıktan sonra 15 saniyeden fazla yanmayı körüklemediği göstermiştir.. Testler asetilen torklu bir alev kaynağı kullanılarak C-00839933A no.lu Askeri Şartnameye göre yapıldı.

Soru: Yalıtım seramiklerinin yararları nelerdir?
Cevap: Seramikler, aşınmaya dirençlidir, refrakter malzemedir, ısı yalıtım malzemesidir, elektrik yalıtım malzemesidir, oksitlenmeye yani paslanmaya dirençlidir, ısı şokuna son derece dirençli olup, kimyasal olarak istikrarlı olan fırınlarda, sobalarda ve yüksek fırınlarda kullanılır. Seramiklerin toplum için ne kadar önemli olduğu gösteren örneklerden sadece birkaç tanesi aşağıda verilmiştir. Seramikler, çeşitli çevresel ihtiyaçlara cevap vermekte önemli bir rol oynar. Seramikler, kirliliği azaltır, zehirli maddeleri yakalar ve nükleer atıkları engeller. Kamyonlarda ve arabalarda bugün kullanılan konvertörler hücresel seramikten yapılır ve zararlı hidrokarbonların ve karbon monoksit gazlarının zararsız karbon dioksite ve suya dönüşmesine yardımcı olur. Geliştirilmiş sremaik aksam ve parçalar dizel ve otomotiv motorlarında kullanılmaya başlanmıştır. Seramiklerin ağırlıkça hafif olması, yüksek ısı ve aşınmaya dirençli özellikte olması, daha etkin yanma ve önemli yakıt tasarrufu sağlar. Tekrar kullanılabilen, ağırlıkça hafif seramik fayanslar, NASA'nın uzay mekiği programını mümkün kılmıştır. 34.000 termal bariyerli fayanslar, astronotları ve mekiklerin aluminyum kasalarını, yer yüzü atmosferine tekrar girdiklerinde karşılaşılan aşırı ısılardan (tahminen 1600°C'ye kadar) korur. “Onların Nasıl Çalıştıkları” bölümüne bakın.

Soru: Her hangi bir “gerçek dünya” testi yapılmış mıdır?
Cevap: İki adet yüksek kaliteli çelikten otomotiv kutusu bir tarafı açık olarak imal edildi, bundan amaç yollardaki zehirli maddeleri engellemekti. Kutular Metal Shield ile kaplandı ve açık tarafları öne gelecek şekilde test araçlarına monte edildi. Test araçları iki kış ve bir yaz mevsimi boyunca düzenli olarak kullanıldı ve araçların alt tarafında 18 ay süreyle dış havaya maruz bırakılan kutularda hiçbir paslanma olmadı.

Soru: Otolarda Metal Shield kullanılmalı mıdır?
Cevap: Optimum ısı düşüşü için Metal Shield'in araçların yanma önleyici kısımlarına, şasilerin altlarına ve tekerlek yuvalarına tatbik edilmesini tavsiye ediyoruz.

Soru: Ne kadar Yalıtım Metal Shield'ine ihtiyaç duyarım?
Cevap: Bu, uygulanan kalınlığa bağlı olarak değişecektir. Biz, galon başına (3.78 litre) yaklaşık 30 metre kare bir alanı kaplayacak her kaplama başına 0.6 mm tavsiye ediyoruz. Metal Shield, hiç eğilmememe veya çalışma için ilave ses geçirmez ve yalıtım özellikleri için 0.5 mm kalınlığa kadar tatbik edilebilir.

Soru: Metal Shield püskürtülebilir mi?
Cevap: Evet, Tiksotropik olması nedeniyle Metal Shield Uçtaki düşük hava basınçlarında küçük değişikliklerle yüksek ve düşük ısılarda düzenli olarak püskürtülerek tatbik edilebilir. Havasız püskürtme yapıldığında, .017 ve .019 uç ebadını, 1300-1500 psi'lik pompa basınçlarını tavsiye ediyoruz, konvansiyonal püskürtme cihazını 110-15 psi sıvı basıncıyla ve 50-60 SPI püskürtme basıncıya kullanın.

Soru: Metal Shield'i tatbik etmeden önce yüzey üzerindeki mevcut bütün pasları temizlemeli miyim?
Cevap: Hayır, Metal Shield saha uygulamalı bir bakım kaplaması olarak kullanıldığı için, köprülerde ve diğer çelik yapılarda önceden tatbik edilmiş kurşun bazlı kaplamaların ve pasların temizlenmesine veya sökülüp atılmasına gerek yoktur.
 


ANA SAYFA| HAKKIMIZDA|HİZMETLERİMİZ| REFERANSLARIMIZ| SİPARİŞ|İLETİŞİM| ONLINE TAKİP