PERGE MÜHENDİSLİK
YANGIN GÜVENLİK & ELEKTRİK ELEKTRONİK SİSTEMLER LTD ŞTİ


ANA SAYFA| HAKKIMIZDA|HİZMETLERİMİZ| REFERANSLARIMIZ| SİPARİŞ|İLETİŞİM| ONLINE TAKİP


Yangın Söndürücüler
Yangın Pompaları
Yangın Dolapları
Kişisel Koruyucu Malzemeler
Sprinkler Sistemi
Hidrant Sistemi
Yangın Kapıları
Davlumbaz Söndürme Sistemi
Yangın Durdurucu ve Koruma Sistemleri
Gaz Algılama ve Alarm Sistemi
Intelligent / Interaktif Yangın Algılama ve Alarm Sistemi
Analog ve Konvensiyonel Yangın Algılama ve Alarm Sistemi
Bina Otomasyon Sistemi
Kamera Sistemleri
Görüntülü Telefonlu Konuşma Sistemi
Bariyer Sistemleri
Uydu Sistemleri
Acil Anons ve Seslendirme Sistemleri
Hemşire ve Görevli Çağrı Sistemleri
Q-MAX Sıralı Çağrı Sistemleri
Acil Durum Aydınlatma ve Yönlendirme Sistemleri
Manyetik Kapı Geçit Dedektörleri Sistemleri
Access Kontrol Sistemleri
Bekçi Tur Kontrol Sistemleri
Deprem Uyarı Sistemleri
Otel Kasaları
Kablo
Paratoner Sistemleri
Yangın Yönetmeliği
TSE Belgemiz ve Sertifikalar
İnsan Kaynakları
SEPERATER

YERÜSTÜ YANGIN HİDRANTI

KULLANILDIĞI YERLER

Fabrikalar, depolar, binalar ve endüstriyel tesislerin su ile söndürme sistemlerinde, ayrıca şehir ve kasabalarda direkt müdahalenin yanında itfaiyenin su alabilme amacına yönelik olarak kullanılmaktadır.

YAPISI

TS 2821/1a ve 3222' ye uygun olarak imal edilen Perge Yangın Hidrantları: dökme demir gövde, açma-kapama organı (vana) , vanaya kumanda eden mil, otomatik boşaltma donanımı (çek valf) ve hortum bağlantı rakorlarından meydana gelir.

ÇALIŞMA PRENSİBİ

Kafa (açma-kapama). AA 70 özel hidrant anahtarı ile açma A yönünde çevrildiğinde hareket borusunu aşağı doğru hareket ettirir. Böylece; subap, sitten
ayrılarak hidrat açılmış olur. Kafa kapatma (K) yönünde çevrildiğinde ise tersi hareketle hidrant kapanmış olur. Bu sistemin diğer sistemlere göre getirdiği avantajlar şunlardır :
 • Diğer hidrantlarda subap sit'e yukarıdan aşağıya doğru bastırarak kapatır. Bu hidrantta ise kapatma tersine olarak aşağıdan yukarıya doğrudur. Yani akış yönündedir. Subap, şebekeden gelen suyun basıncı altında kaldığından mükemmel sızdırmazlık sağlanır.
 • Diğer hidrantlarda, yukarı doğru olan açılmalarda hareket borusu boşta kaldığı için titreşim yapmakta ve mille bağlandığı yerde oynama, aşınma, kopma gibi arızalar meydana getirmekte, böylece hidrantın ömrü kısalmaktadır.Bu hidrantta ise subap, aşağı hareketle açıldığından kanatçıklar vasıtasıyla alt gövdeye oturmakta ve böylece hareket borusu alttan üstten yakalandığı için titreşim önlenmektedir.
 • Subapın alt kanatçıkları suyun türbülansını da önlemekte, üst kanatçıkları ise lineer bir akış temin etmektedir. türbülanssız ve lineer bir akış hidrantın ömrünü uzattığı gibi basınç kayıplarını da azaltarak daha uzak mesafeler su püskürtmesini sağlar.
  OTOMATİK BOŞALTMA

  Hidrantlarda su kullanma işi bittikten sonra yani hidrant kapanınca hidrant içinde kalan su, çek ve valf sistemi ile otomatik olarak boşalmakta ve hidrant dona karşı korunmaktadır.
  ANINDA MÜDAHALE
  Yangının çok süratle ilerlediği ve kısa sürede tesisin yanarak işe yaramaz hale geleceği düşünülürse, anında müdahalenin zorunluluğu ve önemi ortaya çıkacaktır. Böyle bir aracın anında görev yapabilmesi için üstün teknik özelliklere sahip olması gerekir. Uzun araştırmalar sonucu DIN 3222 TS2821/1a'ya uygun olarak imal edilen bu hidrant üstün özelliklere sahiptir.
  ŞOK ETKİSİ YOKTUR
  Vana subapının akışın aksi yönünde açılması ve kanatçık şeklindeki özel konstrüksiyonu sayesinde türbülanssız ve lineer bir akış temin edilmekte olup, hortum rahatça kullanılmaktadır. Böylece diğer hidrantlarda ortaya çıkan şok etkisi ortadan kalkmaktadır.

  POMPALAMA OLAYI YOKTUR
  Kapatma akış yönünün tersine olan hidrantlarda, kapatma hareketinin tersine doğru subap site oturmadan önce pompalama olayı meydana gelir. Bu hidrantta ise akış yönünde kapatma yapıldığı için pompalama olayı söz konusu değildir.
  UZUN ÖMÜRLÜDÜR
  Kanatçık şeklindeki vana subapı, hidrant açıldığında gövdeye oturarak mili alttan destekler, böylece mil alttan ve üstten yataklandığı için titreşim söz konusu olmaz. Bu durum hidrantın ömrünü uzatmaktadır.
  MÜKEMMEL SIZDIRMAZLIK SAĞLAR
  Hassas bir şekilde işlenmiş sit ve Shore A-80 sertliğinde lastik conta ihtiva eden subapla sızdırmazlık sağlanan hidrantta vana subapının akış yönünde kapama yapması sebebi ile üstün bir sızdırmazlık temin edilir.
 • YERLEŞTİRME VE MONTAJ

  Yangında normal olarak 3 hidrantın (azami 4) kullanıldığı ve yangın süresinin 3-15 dakika olduğu kabul edilmektedir.
  1.Yangında korunacak binaların dışına yeterli miktarda hidrant yerleştirilmeli ve aynı yerden iki hortum bağlanabilmelidir.
  Hidrantlar arası mesafe;
  - Fabrika,depolarda 40-50m
  - Şehirlerde 150m
  2.Hidrantların binadan mesafesi normal şartlarda 12 metreden aşağı olmamalıdır. Bu mesafelere konması mümkün olmayan durumlarda da kısa mesafelerde uygun yerlere yerleştirilmelidir. Bu yerler yangında yıkılmayacak duvar kenarları veya duman ve sıcaklığın en az etkileyeceği alanlar olabilir.
  3.Hidrantlar düz taşlar ya da beton zeminin üzerine yerleştirilmeli, otomatik tahliye donanımının çevresi küçük taş, çakıl v.b. maddelerle doldurulmalıdır.
  4.Hidrant yerleştirmede, hortum bağlantı rakorlarının zeminden 305mm'den aşağı olmamalıdır.
  5.Eğer boru tesisatı yeni yapılmışsa, hidranta su vermeden önce borular iyice temizlenmelidir.

  ANA SAYFA| HAKKIMIZDA|HİZMETLERİMİZ| REFERANSLARIMIZ| SİPARİŞ|İLETİŞİM| ONLINE TAKİP